Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Sign In with Google Sign In with OpenID Sign In with Twitter

In this Discussion

Jaki wybrać profil w liceum?

edited kwiecień 2009 in Archiwum
Hej! Chodzę do trzeciej klasy gimnazjum i właśnie mam ogromny dylemat, jaki wybrać profil w liceum. W szkole nie mam problemu z żadnym przedmiotem, tzn. i przedmioty ścisłe idą mi bardzo dobrze i humanistyczne. Na pewno odrzucam profile z przedmiotami wiodącymi takimi, jak: chemia, biologia, technika, informatyka, muzyka, plastyka, wych.fiz. Ale z pozostałych nie wiem co wybrać. Może zrobić to pod kątem przyszłego zawodu? Tylko tutaj też nie mam pomysłów. Proszę, doradźcie mi coś.

Comments

• edited marzec 2009
    Zdecydowanie wybierz pod kątem przyszłego zawodu, pewnie nie masz jeszcze bardzo sprecyzowanych planów, ale dobrze się "mniej więcej' określić. Nawet jeśli Ci się nie spodoba w trakcie to przynajmniej się o tym dowiesz a nie dopiero na studiach ;) Jeżeli ścisłe przedmioty dobrze Ci idą to proponuje pójść w tym kierunku - szansa na lepsze studia i lepszą prace w przyszłości. Pozdrawiam
  • edited marzec 2009
    nie mam pojęcia jaki profil wybrać na początku zastanawiałam się nad humanem (i w dalszej przyszłości prawo) ale ostatnio dowiedziałam się , że po ekonomii jest lepsza przyszłość duże możliwości jeśli chodzi o podjęcie pracy itp .. nie wiem czym mam się kierować w wyborze profilu ;| z pewnością nie poradze sobie na rozszerzonej chemii już w gimnazjum miałam z nią problemy .. z resztą przedmiotów też sobie dobrze radze jak wiadomo dla chcącego nic trudnego ;p pomocy.
  • edited kwiecień 2009
    Nie wybieraj tego wykształcenia po którym jest "lepsza przyszłość". Wybierz takie które pozwoli ci z pasją wykonywać swój zawód. To prawda magister prawa ma dziś nie łatwo, ale zanim ty ukończysz studia prawnicze minie co najmniej 8 lat. To kupa czasu w przeciągu którego sytuacja na rynku pracy może ulec zmianie o 180 stopni.
  • edited kwiecień 2009
    Jeśli nie masz w miarę sprecyzowanych planów, zainteresowań związanych z przedmiotami szkolnymi, to chyba najlepsza byłaby jakaś dobra klasa ogólna albo taka, w której przedmioty wiodące wybierasz w drugiej klasie - w Warszawie jest tak np. w LO im. Witkacego albo w Górskim :)
  • edited kwiecień 2009
    Witam! Mam problem, ponieważ jeszcze nie mieszkam w Warszawie i się nie orientuję. Jakie liceum jest dobre? Wolałabym te z ukierunkowaniem na humanizm. Bardzo zależy mi również na tym, aby nauczany był język niemiecki w stopniu zawodowym (najlepszym liceum byłoby dwujęzyczne - takie właśnie kończę). Zależy mi również na tym, aby w szkole panowała miła atmosfera i można było rozwijać swoje zainteresowania. Miłoby było gdyby liceum posiadało drużynę piłki ręcznej. Czy może ktoś zna progi punktkowe w tych liceach? Bardzo proszę o pomoc. :)
  • edited kwiecień 2009
    Zacznij od tego, żeby wybrać czy lepiej czujesz się w przedmiotach ścisłych czy humanistycznych. Potem odrzucaj co na pewno nie. Powodzenia :)
  • edited kwiecień 2009
    W Warszawie są co najmniej 2 licea prowadzące klasy dwujęzyczne z językiem niemieckim: im. Frycza-Modrzewskiego w Sródmieściu przy ul Elektoralnej [klasa o profilu mat-geo] i im. Goethego na Mokotowie przy ul. Joliot-Curie [klasa o profilu pol-hist]. Progi punktowe z ubiegłych lat do tych i innych liceów znajdziesz na stronie www.egzaminy.edu.pl. Do Frycza były zawsze wyższe niż do Goethego i poziom nauczania chyba też wyższy. Do klas dwujęzycznych jest dodatkowy egzamin z języka doliczany do punktacji stąd progi ponad 200 pkt.
  • edited kwiecień 2009
    Dziękuję bardzo. A jaka jest tam atmosfera?
  • edited kwiecień 2009
    O atmosferę musisz zapytać samych uczniów. Wiem, że jest ciężko o dobre stopnie, do których uczniowie się przyzwyczili w gimnazjum, ale pomimo czasem trudności z zaliczeniem niemieckiego wychodzi się z bardzo dobrą znajomością tego języka. Szkoła jest w pierwszej dziesiątce rankingu warszawskiego pod względem wyników matury, rekrutacji na studia i olimpiad. Ale trzeba naprawdę ciężko pracować i nie zrażać się ilością jedynek.
  • edited kwiecień 2009
    Bardzo dziękuję. Ułatwi mi to wybór. :)
This discussion has been closed.